Pankreas Kanseri Cerrahisi Uygulamaları

İhtiyacınız olan ameliyat türü, kanserin pankreasta nerede olduğuna bağlıdır.

Pankreasın başındaki kanserler için, pankreasın kafasını (PPPD) veya Whipple’ın ameliyatını kaldırmak için bir işleminiz olabilir. Vücudunuzdaki kanserler veya pankreasınızın kuyruğu için distal pankreatektomi yapılacaktır. Bunlar büyük operasyonlar.

Pankreasınızın bir kısmını tuttuğunuz için insülin almanıza gerek olmayabilir. Besinleri sindirmenize yardımcı olmak için enzimler almanıza gerek olmayabilir (her ne kadar 3 Whipple hastasından yaklaşık biri enzime ihtiyaç duymaktadır). Kendi başınıza idare edebileceğinizden emin olmak için, doktorunuz sindiriminizi ve kan şekerinizi izleyecektir.

Bu tip ameliyatlardan sonra yeme ve içme ile desteğe ihtiyacınız olacaktır. Normal bir diyete dönmek zaman alabilir.

Pankreasın başını çıkarmak (PPPD)

Pankreasın başının alınması pilor koruyan pankreatikoduodenektomi (PPPD) olarak adlandırılır.

 • pankreasınızın bir parçasını
 • duodenum (ince bağırsağınızın ilk kısmını)
 • safra kesesi ve safra kanalının bir parçasını

çıkarmayı içerir.

Aşağıdaki şema, cerrahınızın neyi çıkardığını gösterir.

Ameliyattan sonra, pankreasın kuyruğu ince bağırsağınızın bir kısmına bağlanır. Bu şema, cerrahın geride kalanları nasıl tamir ettiğini gösterir.

Whipple Ameliyatı

Bu işlem bir PPPD ile aynıdır, ancak aynı zamanda midenizin bir kısmının da kaldırılmış olması gerekir. Bu şema, cerrahınızın neyi kaldırdığını gösterir.

Bu şema, cerrahın geride kalanları nasıl tamir ettiğini gösterir.

Pankreasın çıkarılması (total pankreatektomi)

Bu operasyon çok sık yapılmamaktadır.

 • pankreasın tamamını
 • oniki parmak bağırsağını
 • midenin bir parçasını
 • safra kesesi ve safra kanalınızın bir kısmını
 • dalağı
 • çevreleyen lenf düğümlerinin çoğunu

çıkarmayı içerir.

Bu şema, cerrahın neyi aldığını gösterir.

Bu şema, cerrahın geride bıraktığı şeyi nasıl onardığını gösterir.

Bu büyük ameliyat için yeterince uygun olmalısınız, bu yüzden uzun genel anestezi ile baş edebilmek ve ameliyatı bitirebilirsiniz.

Pankreasınızı kaybetmek sindirim sisteminizi etkileyecektir. Ayrıca diyabetiniz olacaktır. Dalağınızı kaybetmek enfeksiyon riskini arttırır ve kan pıhtılaşmasını etkileyebilir.

Ameliyattan sonra yapılacaklar;

 • gıdaları sindirmenize yardımcı olmak için enzimler almak
 • düzenli kan şekeri kontrolleri ve insülin enjeksiyonları var
 • enfeksiyonları önlemek ve (dalağınız giderildiyse) aşılar yapmak ve yaşamınızın geri kalanı için antibiyotik almak

Bu tip ameliyattan sonra normal yemeğe geri dönmek biraz zaman alacaktır. Yiyeceklerin emilimi ve ishal problemleriniz olabilir.

Pankreasın kuyruğunu çıkarma (distal pankreatektomi)

Kanser vücudunuzda veya pankreasınızın kuyruğundaysa, distal pankreatektominiz var. Bu, gövdeyi ve kuyruğu çıkarır ve kafadan ayrılır. Dalağınız da genellikle çıkarılır, çünkü pankreasın kuyruğu hemen yanındadır.

Distal pankreatektomi herkes için uygun değildir. Birçok insanın yaydığı kanser var ve bu yüzden tamamen kaldırılamaz. Vücudun kanseri veya pankreas kuyruğu ile 20 hastada (% 5) sadece 1 civarında bu ameliyat olabilir.

Geride kalan pankreasınızın bir parçanız var. Yani enzimlere veya insüline ihtiyacınız yok. Fakat pankreatik kanseri tedavi etmek için diğer ameliyat türleri gibi, büyük bir operasyon ve uzun bir anestezi içerir.

Majör pankreatik cerrahinin olası komplikasyonları

Bir komplikasyon ameliyattan sonra iyileşmenizi daha da zorlaştıran bir şeydir. Göğüs enfeksiyonu ya da kan pıhtıları, her ameliyattan sonra sık görülen komplikasyonlardır.

Bütün bu operasyonlar çok büyük bir ameliyattır ve onlara bağlı riskler vardır. Kanserinizi tedavi etmeye çalıştıkları için bazı riskler almaya değer olabilir. Cerrahınızla olası komplikasyonları tartıştığınızdan emin olun ve sahip olduğunuz soruları sorun. Ailenin, cerrahla da bir şeyler konuşabilme şansına sahip olması önemlidir.

Komplikasyonlar büyük operasyonlar ile büyük olasılıkla. Bu zor cerrahiyi yaparken cerrahların daha çok uygulandığı uzman merkezlerde komplikasyon oranı en düşüktür.

Genel olarak, her 10 hastanın (% 40) büyük operasyonları olan yaklaşık 4’ünde bir veya daha fazla komplikasyon vardır.

İç enfeksiyon veya apse ve sıvı toplama

Sıvı operasyon sahasının etrafında dahili olarak toplanırsa, enfekte olabilir. Bazen bu ameliyat sonrası iç katılma ile ilgili bir problemin belirtisidir.

Bir iç enfeksiyon geliştirirseniz, damlanız yoluyla antibiyotik verilecektir.

Dahili olarak toplanan apseler veya herhangi bir akışkanın boşaltılması gerekir. Bu genellikle bir iğne veya drenaj tüpü koyarak yapılır. İğne veya tüp x-ışını veya ultrason ile yerine yerleştirilir.

Kanama

Ameliyattan sonra kanaman akıyor olabilir. Bunun nedeni bir kan damarı bağının sızması veya kanınızın pıhtılaşmamasıdır. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde kanama olabilir çünkü enfeksiyon veya fistül oluşması söz konusudur. Kanama nasıl tedavi edilir, neye sebep olduğuna bağlıdır.

Fistül

Fistül kelimesi açılma anlamına gelir. Bu bir pankreas fistülü veya daha nadiren biliyer fistül olabilir.

Nedeni genellikle iç dikişin bir parçasının parçalanmış veya parçalanmış olmasıdır. Pankreatik fistüller için, sindirim suyunun bazılarının karnınıza girebileceği anlamına gelir. Ve safra fistülleri için safra karın içine sızabilir.

Majör pankreatik cerrahi geçiren 10 hastanın 1’inde (% 10) pankreatik fistül olacaktır.

Eğer bir tane alırsan, bir yara tahliyesine sahip olacaksın ve iltihabı kontrol etmek için uyuşturucuya sahip olacaksın. Fistül kuruyana kadar drenler bırakılacaktır. Fistül daha sonra kendi kendine iyileşir. Bazen, cerrah sızıntıyı tamir etmek için tekrar çalışmak zorundadır.

Kan pıhtıları

Kan pıhtıları (derin ven trombozu, DVT), fazla hareket etmediğiniz için ameliyat olmanın olası bir komplikasyonudur. DVT’ler damarlar boyunca normal kan akışını engelleyebilir. Bir kan pıhtısının gevşeyip, kan dolaşımını akciğerlere akıtarak bir tıkanıklığa yol açması riski vardır (pulmoner embolizm). Çoğu kan pıhtıları başarıyla tedavi edilebilir ve ilk etapta pıhtı oluşma riskini azaltmak için hastanede adımlar atılır.

Göğüs enfeksiyonu

Göğüs enfeksiyonu birçok ameliyatın sık görülen bir komplikasyonudur. Bu, yeteri kadar hareket etmediğiniz veya ameliyatınızdan sonra yeterince derin nefes aldığınız için olur. Normalde öksürdüğünüz şey akciğerlerinizde kalır ve enfeksiyona odaklanır. Derin nefes egzersizleri yaparak bunu engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Fizyoterapistler ve hemşireler, hareket etmenize yardımcı olmak için mümkün olan en kısa zamanda sizi alacaklar.

Kalp sorunları

Ameliyattan önce kalp testleri yaptırmış olacaksınız, fakat bunlar çok büyük operasyonlar ve yüreğinizdeki gerginliği artırıyor. Bazı insanlar ameliyat olduktan sonra daha önce sahip olmadıkları kalp problemleri geliştirirler.

Laparoskopik Cerrahi (Anahtar deliği ameliyatı)

Bazı uzman merkezlerde ameliyatınızı laparoskopik cerrahi (anahtar deliği ameliyatı) olarak alabilirsiniz. Bu, özellikle küçük pankreas nöroendokrin tümörler (PNET’ler) ve kistik tümörler için distal pankreatektomi için daha olasıdır. Bu tip ameliyat sadece az sayıda insan için uygundur. Ve sadece hem pankreas cerrahisinde hem de ileri laparoskopik tekniklerde deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.

Cerrah, geleneksel açık cerrahiyle yapacağınız gibi, büyük bir kesim yapmak yerine karnınızda birkaç küçük kesim yapar. Cerrah, laparoskop ve diğer enstrümanlar olarak adlandırılan uzun dar bir tüpü kesimler yoluyla geçirir. Laparoskopi, bir video ekranında vücudun iç kısımlarını gösteren bir fiber optik kameraya bağlanır. Cerrah, ekranda ne yaptıklarını izlerken, tümörü çıkarmak için aletleri manipüle eder.

Laparoskopik cerrahi daha az ağrıya neden olabilir ve iyileşme süresi açık cerrahiye göre daha hızlı olabilir. Bu teknik, pankreatik tümörler için hala nispeten yenidir ve bu nedenle cerrahlar bu tip cerrahinin sonuçlarını izlemektedir.